Ekonomi

Yükselen kripto trendleri arasında Solana yükselirken Bitcoin pazarının hakimiyeti zayıflıyor

kripto para piyasası, Bitcoin’in son iki haftada pazar payının %53,1’den %51,5’e düşmesiyle hakimiyette bir değişime tanık oluyor. Bitcoin’in 34.000 dolar ile 36.000 doların ortaları arasındaki sabit aralığı bu düşüşe yol açtı. Aynı zamanda eter dışı altcoinler de güçlü performans göstererek bu değişime katkıda bulundu.

Altcoin Salı günü %41 oranında önemli bir artış kaydetti solana (SOL) özellikle dikkat çekicidir. Bu artış iki önemli olayla aynı zamana denk geldi: Breakpoint konferansı ve Solana’nın blok zinciri için Firedancer yükseltmesinin test ağının başlatılması. Bu olumlu gelişmelere rağmen, bazı analistler bu artışı Solana’nın geçen yılki FTX çöküşünden kaynaklanan önceki değer kaybının bir toparlanması olarak görüyor ve artışı büyük ölçüde piyasadaki heyecana bağlıyor.

Ancak Bitcoin’in hakimiyeti azalırken, tüccarlar arasında Bitcoin’e olan ilgi hala yüksek. CME yatırımcıları son haftalarda Bitcoin’e olan ilgilerini artırdı ve açık pozisyonlarını 105.000 BTC (3,7 milyar dolar) gibi yeni zirvelere taşıdı. Bu büyüme önemli ölçüde vadeli işlemlere dayalı bir ETF olan ProShares’in BITO’suna haftalık girişlerden kaynaklandı.

Hem Bitcoin hem de eter CME için CME primleri geçen hafta yıllık bazda %16’ya yükseldi. Aralık vadesi şu anda Kasım ayına göre %1 primle işlem görüyor ve Bitcoin ve Ether CME primlerinde üst üste ikinci hafta tutarlılığı koruyor.

Bitcoin’e maruz kalma maliyetlerini artıran opsiyon piyasasındaki çağrılara olan yüksek talebe rağmen, ima edilen oynaklık üç yıllık ortalamanın altında kalıyor. Bitcoin’in 35.000 dolara yükselmesinden bu yana offshore swap fonlama oranları nötr kaldı. Bu, düşüş trendinin uzaklaştığını ve yatırımcıların çok fazla kaldıraç kullanma konusunda dikkatli olmaları gerektiğini gösteriyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu