Haber

Mülakat iptal mi edildi?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in açıklamasıyla kamu personel alımlarında mülakat uygulaması yeniden gündeme geldi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim vaadi olan röportajın kaldırılıp kaldırılmayacağı belirsizliğini koruyor.

ERDOĞAN: MİSYONUN GEREKTİRDİĞİ GEREKLİLİKLER HARİCİNDE GÖRÜŞMELER KALDIRILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Nisan’da düzenlenen “AK Parti Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Adayı Tanıtma Toplantısı”nda halka açık röportajları kaldıracaklarını söyledi.

Erdoğan, “Gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre, işin zorunlulukları dışındaki mülakatları ortadan kaldırarak kamuya alım yapacağız.” dedi.

AK Parti’nin seçim beyannamesinde şu ifadelere de yer verildi: “İlk defa kamu görevine atamalarda, işin niteliği gereği zorunlu haller dışında mülakat usulünü kaldıracağız ve atamaları, atamaların sonuçlarına göre yapacağız. Yazılı sınav.”

Muhalefet partileri ise manipülasyon ve adaletsizlik iddialarıyla gündeme gelen röportajlar nedeniyle Erdoğan’ı eleştirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Önce tüm gençleri röportajlarla sakatlayın, sonra seçimlere birkaç gün kala projelerime yaptığınız rezilliği ortadan kaldıracağınıza söz verin. Erdoğan, benim projelerimi ancak buradan konuşabilirsiniz.” Artık imzaladığınız bu rezaletleri düzelteceğim.”

ESKİ MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖZER: MÜLAKAT KALDIRILDI, KPSS PUANLARIYLA ATANACAĞIZ

Dönemin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 12 Mayıs’ta NTV canlı yayınında mülakatların kaldırılmasının ardından personel alımlarının hangi kriterlere göre yapılacağına ilişkin soruya şu yanıtı vermişti: “Artık mülakat olmayacak. KPSS puanına göre çok hızlı bir şekilde randevu alın. Nasıl ki 1 hafta içinde engelli öğretmenleri atadık, işte görüşmeler.” “Hayır biliyorsunuz yani 1 hafta-10 gün içerisinde öğretmen ataması yapılacak. Tek kriter KPSS olacak” yanıtını verdi.

YENİ BAKAN TEKİN: RÖPORTAJ YAPMA KARARI ALDIK

Ancak dün Habertürk yayınına açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bakanlığın röportaj uygulamasına devam edeceğini duyurdu.

Erdoğan’ın mülakatları kaldırma sözü vermesi üzerine Tekin, “Tam olarak öyle değil. Cumhurbaşkanımız mülakatların yapılma şeklinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Mülakatları mülakat olarak yapmaya karar verdik. İstediğimiz aday sayısının 3 katı kadar aday davet edeceğiz.” İstihdam edeceğiz. Öğretmen adayı arkadaşlarımızın her birinden.” Elektronik ortamda hazırlanan sorular rastgele örnekleme yoluyla sorulacaktır. Sanki ders veriyormuş gibi öğrencilere anlatacak. Önünde arkadaşlarımız olacak, ortada uzman, başöğretmenden oluşan bir heyet olacak. Süreç sonunda öğretmen arkadaşlarımızın neyi ölçeceklerine dair bir rehberimiz oluyor. Ardından 45 dakikanın son bölümünde öğretmen adayı arkadaşımız kendi sınavıyla ilgili açıklama yapacak. “Ayrıca yazılı cevap da verecek. Mülakat sırasında kayıt altına alınmak üzere. Sınavın tamamı kamerayla kayıt altına alınacak” dedi.

BAKAN YANIK, ‘BİZ BİZ DEDİK’ DİYORUZ’ DİYORUZ

Öte yandan seçimin ardından 1 Haziran’da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na 2 bin 431 sözleşmeli personel mülakatsız atandı.

Bakan Derya Yanık, atamayla ilgili şunları söyledi: “Biz öyle demiştik! Bakanlığımızda göreve başlayacak 2 bin 431 sözleşmeli arkadaşımız mülakatsız, sadece KPSS puan üstünlüğüne göre belirlendi.”

Erdoğan’ın söz verdiği “görevin niteliğinin gerektirdiği şartların” neler olduğu, hangi kurum ve kuruluşlarda görüşmeler yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini koruyor. (HABER MERKEZİ)

haber-bigadic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu