Sağlık

Saç Dökülmesine Karşı 10 Önlem

Dikkat! Bu kusurlu alışkanlıklar saç dökülmesi…

Saç dökülmesi günümüzün en yaygın sorunlarından biridir. Yetişkin bir insanda ortalama 100-150 bin saç teli bulunur ve genel olarak günde 50-100 saç telinin döküldüğü kabul edilir. Ancak saç dökülmesi belirgin, ani veya düzensiz olduğunda, ön saç çizgisi geriye doğru çekildiğinde, tarama veya yıkama sırasında normalden fazla saç döküldüğünde mutlaka bir dermatoloğa başvurmak gerekir. Çünkü saç dökülmesinin en yaygın nedeni kalıtsal yatkınlık olsa da çeşitli hastalıklar, dengesiz beslenme, bazı ilaçların yan etkileri, stres yaratan faktörler, hatalı saç şekillendirme ve abartılı ya da uygun olmayan saç bakım ürünleri gibi birçok faktör saç dökülmesine neden olabilir. Kısa sürede hepimiz için önemli bir korku oluşturan saç dökülmesi, aslında değerli bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyorsa veya ileri derecede kalıtsal bir kayıp değilse, uygulanan tedavilerle parlak ve gür saçlara kavuşabiliriz.

Acıbadem Ataşehir Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Züleyha Özgen, Saç dökülmesinin nedenine bağlı olarak pek çok tedavi seçeneğinin olduğunu kaydederek, “Günümüzde saç dökülmesini durdurmak, saç kalitesini artırmak ve yeni saç oluşumunu etkinleştirmek için çeşitli prosedürler uyguluyoruz. Altta yatan faktöre göre değişmekle birlikte, erken yaşta başlanan ve sabırla uygulanan gerçek tedaviler ile saçı çok daha yeterli duruma getirmek çoğu zaman mümkündür. Hiçbir işlem yüzde yüz etkili olmadığı için tedavi yöntemlerini birlikte veya dönüşümlü olarak kullanarak başarı şansımızı artırıyoruz.” Dermatoloji Uzmanı Dr. Züleyha Özgen, saç dökülmesine karşı almanız gereken önlemleri ve uygulanan formülleri anlattı; değerli teklifler ve uyarılarda bulundu.

Saç dökülmesine karşı 10 değerli ipucu!

Saç bakımında yapılan yanlış uygulamalar, saç dökülmesine neden olan en yaygın faktörler arasında yer almaktadır. Bu alışkanlıklar terk edildiğinde eskisi gibi gür saçlara sahip olmak mümkündür. Dermatoloji Uzmanı Dr. Züleyha Özgen, saçlarınızın dökülmesini önlemek için dikkat etmeniz gereken kuralları şu şekilde sıralıyor:

  • Saçınızı sıkıca çekmekten kaçının.
  • Abartılı ve sık şekillendirme çalışmaları yapmayın.
  • Saçınızı sık sık yıkamayın. Günde birçok kez veya haftada iki kez yıkayabilirsiniz.
  • Bir havluyla sertçe değil nazikçe kurulayın.
  • Yüksek sıcaklıktaki saç kurutma makineleri ile kurutmayın.
  • Her hafta fön çekmeyin.
  • Saçlarınızı Brezilya fönü, perma, ağartma ve boyama gibi işlemlerle kimyasallara maruz bırakmayın.
  • Hafif kimyasallar içeren şampuanları ve saç kremlerini seçin.
  • Saçlarınızı nazikçe taramaya özen gösterin. Sık dokunmayın ve çekmeyin.
  • Ağır diyetlerden kaçının.

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI YÖNTEMLER

Saç dökülmesine karşı aldığımız önlemler yeterli olmazsa altta yatan nedene göre günümüzde uygulanan çeşitli sistemler; saç dökülmesini durdurabilir, kalitesini artırabilir ve yeni saç büyümesini etkinleştirebilir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Züleyha Özgen bu teknikleri şöyle sıralıyor:

Yerel minoxidil losyon/köpük kullanımı

FDA (Amerikan Eczacılık Birliği) tarafından onaylanmış bir tedavi tekniğidir. Bugüne kadar tedavide altın standart olarak kabul edilen bu yöntemin etkinliğini görebilmek için en az 4-5 ay saçlı deriye uygulanması gerekmektedir. Tedavi kesildiğinde süreç kaldığı yerden devam eder, bu nedenle uzun süreli kullanım önerilir.

Trombositten zengin plazma (PRP)

PRP (Platelet Rich Plasma) yöntemi olarak da bilinen trombositten zengin plazma, bireyden alınan az miktardaki kanın santrifüjlenmesi yani özel bir tüpe konularak ayrıştırılması işlemidir. Elde edilen trombosit ve büyüme faktörleri doğrultusunda zenginleştirilmiş plazma; Enjeksiyonla saçlı deriye geri uygulandığında veya dermapen gibi mikroiğneleme işlemlerinden sonra saçlı deriye lokal olarak uygulandığında da başarılı sonuçlar alınabilir. PRP hızlı etki isteyen hastalarda yan etkileri açısından oldukça güvenilir bir tedavi seçeneğidir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Züleyha Özgen, “Her yıl birer ay arayla 3-6 seans uygulanan PRP yöntemi diğer tedavilerle kombine edildiğinde oldukça tatmin edici sonuçlar veriyor. Tedavinin başarısı trombositten zengin plazmanın elde edilme yöntemine ve kişiye göre değişiklik gösterebilir.

saç mezoterapisi

Çok çeşitli kokteyller ile gerçekleştirilen mezoterapi işleminde saç gelişimini destekleyecek peptit, vitamin ve hormonlar; İğnelerle doğrudan saç köklerine verilir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Tedavi başarısının kişiden kişiye ve kullanılan mezoterapi çalışmalarına göre değiştiğini vurgulayan Züleyha Özgen, “Bu yöntem yılda birer ay arayla ve 3-6 seans arasında uygulanmaktadır. Doğru mezoterapi ürünleri ile yapılan işlemlerden hızlı yanıt alınması nedeniyle hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Kök hücre tedavileri

Vücut yağından ve saç köklerinden alınan kök hücreler, özel laboratuvar koşullarında çoğaltılarak tekrar saç köklerine enjekte edilir. Yılda 1-2 seans yapılabilen kök hücre tedavisi 2-5 yılın ortasında etki gösterebilmektedir. Bu teknik diğer tedavilerle birlikte oldukça tatmin edici sonuçlar vermektedir.

Düşük doz lazer ve ışık tedavileri

Tek başlarına etkinlikleri sınırlı olmakla birlikte, düşük doz lazer ve ışık tedavileri diğer tedavilerin başarısını artırabilir.

Finasterid/Dudasterid tablet

Erkeklik hormonunun aktif forma dönüşmesini engelleyen bu ajanlar tablet olarak ağızdan alınabileceği gibi mezoterapi protokollerinde iğne ile saç köklerine de uygulanabilir. Ağızdan tablet şeklinde alınmasının bazı istenmeyen etkileri nedeniyle; seçilmiş sonlu hasta setlerinde kullanım alanı bulur. Mezoterapi protokollerine eklenmesi tedavinin başarısını artırır.

Flutamid ve bikalutamid tablet

Erkeklik hormonunu baskılayan bir yöntemdir. Oldukça etkili olmalarına rağmen, karaciğer üzerindeki önemli istenmeyen etkileri nedeniyle nadiren kullanılırlar.

Spironolakton tablet

Kadınlarda genetik ve hormonal saç dökülmelerinde çok etkili sonuçlar alınmaktadır. Ancak başarı oranı yüksek olan bu tabletlerin istenmeyen yan etkileri yakından takip edilmeli ve mümkün olan en düşük dozlarda kullanılmalıdır.

minoksidil tablet

Henüz onaylanmamasına ve saç dökülmesinde gerektiği gibi çalışmasına rağmen umut vadeden bu tedavi seçilmiş hastalarda oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak küçük de olsa görülebilen yan etkilerin kontrol altına alınabilmesi için tedavi öncesinde bir kardiyoloji uzmanına danışılması çok önemlidir.

Doğum kontrol hapları

Hormonal dengesizliği olan kadınlarda spirinolaktonun birlikte veya tek başına kullanılması tedavinin başarısını artırır.

saç ekimi

Diğer tedavilerle daha fazla yanıt alınamayan ve saç ekimi için uygun olan kadın ve erkeklere uygulanabilir.

Medikal protez saç

Bu işlem, tedaviden istenilen yanıtı alamayan ya da güzelleşme sürecini kozmetik olarak daha kabul edilebilir bir formda geçirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Saç derisine takılan medikal protez saç, kişinin kendi saçından üretilebileceği gibi, başka bir kişinin saçından yapılabileceği gibi sentetik olarak da üretilebilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu