Haber

Depremzedeler kesintili kimlik belgelerini e-Devlet’ten oluşturabilecek

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde sabah 7.7’de 4.17’de; Elbistan ilçesinde saat 13.24’te 7.6 büyüklüğünde deprem olurken, Gaziantep’te 6.4 ve 6.5 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.

Depremler Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Kilis ve Adana’da yıkıma neden oldu.

Evleri yıkılan veya hasar gören vatandaşlar, kimliklerinin yanı sıra eşyalarını da deprem bölgesinde bıraktı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, deprem felaketi sonrası kimliklerine ulaşamayan depremzedelerin, kendilerinin, velisi oldukları kişilerin veya anne ve babasından küçük olan 15 yaşından küçüklerin mağdur olduğunu bildirdi. 15 yaşını dolduranlar, geçici kimlik belgelerini e-Devlet üzerinden oluşturabilirler.

Geçici kimlik belgesi oluşturulursa mevcut kimlik kartı iptal edilir. Sadece yerleşim yeri veya diğer adresi afet bölgesinde olan kişilerin yararlanabileceği hizmetten sadece yeni kimlik sahibi olanlar yararlanabilecek.

3 AY GEÇERLİ

e-Devlet’ten alınan barkodlu kesintili kimlik belgeleri, yeni bir kimlik kartı gelene kadar üç ay süreyle geçerli olacaktır.

Hizmetin kullanılması sonucunda iptal edilecek olan mevcut nüfus cüzdanı yerine yenisinin alınabilmesi için en uygun zamanda rastgele nüfus müdürlüğüne başvurulması gerekmektedir.

KAYNAK: TRT HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu