Haber

BM: 2022’de 100 milyonun üzerinde kişi yerinden edildi

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), 2022’de çatışma, şiddet ve doğal afetler nedeniyle yerinden edilen kişi sayısının 100 milyonu geçtiğini açıkladı.

UNDP’nin açıkladığı raporda, bu yıl boyunca ülke içinde ve dışında yerinden edilmelere dair istatistikler paylaşıldı.

Rapora nazaran çatışma, baskı, şiddet ve doğal afet üzere sebeplerden meskenini terk eden kişi sayısı 2021’in sonunda 59,1 milyon olarak kayıtlara geçti.

2022’de meydana gelen Ukrayna- Rusya savaşı, kuraklık ve doğal afetler, yerinden edilmeleri tetiklerken bu sayı 100 milyonu geçti.

Yerinden edilenlerin büyük çoğunluğu temel muhtaçlıklarını karşılayamazken, çalışma, sıhhat, eğitim üzere temel haklardan yoksun bırakıldı.

Yerinden edilenler 2050’de 216 milyonu bulabilir

Raporda, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin 2050’ye yanlışsız yerinden edilen kişi sayısını 216 milyona çıkaracağı öngörüldü.

BM Cenevre Ofisinin haftalık basın toplantısında hususa ait açıklama yapan UNDP yetkilisi Luca Renda, yalnızca Ukrayna’daki savaşın yerinden edilme sayısını 6,5 milyon artırdığına dikkati çekerek, “Yerinden edilmeler artık küresel bir krize dönüştü.” dedi.

Renda, “Bu görünmez krizin bir diğer sebebi, kalkınma yardımlarındaki boşluklardır.” sözünü kullandı ve kalkınma konusuna yeni yaklaşım getirmenin krize tesirli tahlil sağlayacağı tespitini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu