Haber

Antalya Konyaaltı’nda Kekik ve Adaçayı Hasadı Başladı

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde kekik üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla geçen yıl ekilen kekik ve adaçayı hasadına başlandı.

Konyaaltı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, kullanılmayan tarım arazilerini üretime kazandırmak amacıyla geçtiğimiz yıl “Beydağlarının adı var, kekiğin ve adaçayının tadı var” projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında 2 mahallede 5 dönümlük alana kekik ve adaçayı dikildi.

Konyaaltı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Konyaaltı Kültür Eğitim Sanat ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (KONDER) ile birlikte kekiğin yetiştirildiği mahallelerden biri olan Yarbaşçandır’da “Tarla Günü” adı altında hasat etkinliği düzenledi. projeyi yaymak.

Etkinlikte bir konuşma yapan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Dr. Funda Ayar Şensoy, ekilmeyen tarım arazilerini faaliyete geçirmek için çalıştıklarını söyledi.

Bölgedeki arazi sahipleri ile toplantılar yaptıklarını ve arazilerini ekime uygun hale getiren çiftçilere fidan takviyesi sağladıklarını belirten Şensoy, “Bu sayede hem kullanılmayan arazileri tarıma kazandırıyoruz hem de üretimi artırmayı hedefliyoruz. tıbbi ve aromatik bitkiler.”

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Turgut kekik ve adaçayı üretimi hakkında bilgi verdi.

Turgut, kekik ve adaçayının çok faydalı ve yaygın olarak kullanılan bitkiler olduğunu belirterek, “Üretim ve hasatta dikkat edilmesi gereken en önemli detay zamanında hasattır. Ayrıca kekik özellikle çok sıcak günlerde direkt güneş altında kurutulmamalıdır. kurutulmuş kekiğin yaprakları dalından dikkatlice ayrılmalıdır.” .

KONDER Önderi Durali Kolpak, köylülere gelir sağlamak amacıyla projeye takviyeler verdiklerini belirterek, “Kekik, kırsal köylerimizde doğal olarak yetişen bir bitkidir. Tarla tarımına dönüştürülmesi bölge için çok olumlu. Çünkü bölgedeki bazı araziler su sıkıntısı nedeniyle sebze ve meyve tarımına uygun değil.Proje hem boş arazilerin değerlendirilmesi hem de köylülere gelir sağlaması açısından çok değerli.” terimleri kullandı.

Konuşmaların ardından katılımcılar hep birlikte kekik hasadı yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu