Ekonomi

Yellen Kongre’yi Banka Dışı İpotekli Konut Kredilerinin Gözetimini Güçlendirmeye Çağırdı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, finansal istikrara ilişkin endişeleri gerekçe göstererek Kongre’yi banka dışı ipotek sektörüne yönelik düzenleyici çerçeveyi geliştirmeye çağırdı. Yellen’in başkanlığını yaptığı Finansal İstikrar Gözetim Konseyi (FSOC) toplantısında, mortgage piyasasının hızla genişleyen bu segmentinde daha fazla gözetim yetkisine duyulan ihtiyaç vurgulandı.

2007-2009 mali krizi sonrasında sistemik riskleri izlemek üzere kurulan FSOC, oybirliğiyle konuya ilişkin tavsiyeler içeren bir rapor yayınlamayı kabul etti. Rapor, COVID-19 salgınının başlangıcında vurgulanan kırılganlıklara bir yanıt olarak, sıkıntıdaki banka dışı ipotek hizmet sağlayıcılarını desteklemek için sektör tarafından finanse edilen bir likidite havuzunun oluşturulmasını öneriyor.

Yellen, banka dışı ipotek şirketlerinin finansal sistem için oluşturduğu potansiyel tehditlerin altını çizdi. “Basitçe söylemek gerekirse, banka dışı ipotek şirketlerinin kırılganlıkları ipotek piyasasındaki şokları artırabilir ve finansal istikrarı baltalayabilir” dedi. Bu kuruluşların güvenli ve sağlam faaliyetlerini sağlamak, likidite risklerini azaltmak ve hizmetlerin sürekliliğini sağlamak için önlemler alınması çağrısında bulundu.

Banka dışı kuruluşlar, geleneksel bankalara göre bazı avantajlar sunarken, aynı zamanda yüksek kaldıraç potansiyelleri, kısa vadeli fonlamaya bağımlılıkları ve ipotek hizmet hakları değerleri, konut fiyatları ve faiz ve temerrüt oranlarındaki değişikliklere duyarlılıkları nedeniyle daha yüksek riskler taşımaktadır.

Yellen, banka dışı iflasların borçluları olumsuz etkileyebileceğine ve muhtemelen federal hükümetin hizmet sorumluluklarını üstlenmesine yol açabileceğine dikkat çekti. Sektördeki daha büyük bir aksaklık da mortgage kredilerini daraltabilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu