Haber

Seçim gerilimi: Stuttgart’ta üç kişi yaralandı

Almanya’nın Stuttgart kentinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazanarak yeniden seçilmesinin ardından çıkan arbedede 3 kişi ağır yaralandı.

Stuttgart polisi ve savcılıktan yapılan ortak yazılı açıklamada, Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlarının belirsizleşmesinin ardından kent merkezinde birden fazla olayın yaşandığı belirtildi. Açıklamada, toplam 13 kişinin cinayete teşebbüs, yaralama ve mala zarar verme suçlarından yargılandığı kaydedildi.

Savcılık ve polisin verdiği bilgiye göre, seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından çok sayıda kişi ellerinde bayraklarla araç konvoyları oluşturdu. Araç konvoyuna katılanlar ile diğer kişiler arasında sık sık gerginlik yaşandı. Araçlara defalarca taş ve şişe atıldı. Ayrıca kümelerin ortasında çatışma çıktığı bilgisinin polise bildirildiği ve tansiyonun yükselmesini önlemek için polisin bölgede görev yaptığı belirtildi.

Açıklamaya göre, saat 22.10 sıralarında Theodor Heuss Caddesi üzerinde bir araç konvoyuna saldıran küme ile konvoydakiler arasında gerginlik yaşandı. 26 yaşında olduğu belirlenen araç sürücüsü tansiyonun yükselmesi nedeniyle bıçak darbesi ile yaralandı. Saldırgan kümede yer aldığı tahmin edilen 18 ve 19 yaşlarındaki iki kişi de bıçaklarla yaralandı. Yaralılardan birinin hayati tehlikesinin olabileceği belirtildi. Yaralıların hastanede tedavi altına alındığı, şu anda hiçbirinin hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. Seçimin ardından polis Stuttgart’ta yaşananlarla ilgili çok yönlü soruşturma başlattı. Soruşturmaya eyalet polisi de katıldı.

Berlin ve Köln’ün de aralarında bulunduğu kentlerde seçim sonuçlarını kutlayan Türkler, ellerinde Türk bayrakları olan arabalı konvoylar oluşturdu.

DW/JD, AK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu