Ekonomi

Peugeot Türkiye, Mayıs ayında dünyada en çok Peugeot satışı yapan ülke oldu

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu, “Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz satış rakamı ile Fransa ve İtalya’nın ardından dünyada en çok Peugeot satışı yapan ülke olmayı başardık. Zirveye ulaşan modellerimiz var. her segmentte.” sözlerini kullandı.

Peugeot’tan yapılan açıklamaya göre şirket, yıl başından bu yana gösterdiği performansla güçlü büyüme atılımını sürdürüyor. Daha iddialı modelleriyle zirveye oynayan Peugeot Türkiye, Mayıs ayı satışlarıyla dikkat çekti.

Mayıs ayında 9 bin 954 adetle tarihinin en yüksek aylık satışına ulaşan Peugeot Türkiye, yüzde 8,9 pazar payına ulaştı. Mart ayının ardından Mayıs ayında rekor seviyeye ulaşan markanın performansı ilk 5 aylık verilere de yansıdı.

Yılın Ocak-Mayıs aylarını kapsayan dönemde Peugeot Türkiye, 34 bin 457 adetlik satışla yüzde 7,7 pazar payına ulaşarak toplam pazarda 4. sırada yerini aldı. Yılın ilk 5 ayında 25 bin 81 adetlik satış ve yüzde 7,4 pazar payıyla binek araç segmentinde 4’üncü sıradaki yerini koruyan Peugeot Türkiye, ticari araçlarda büyümesini sürdürüyor.

Ocak-Mayıs döneminde 9.376 adet hafif ticari araç satışı gerçekleştiren Peugeot Türkiye, ticari araç pazarında yüzde 8,9’luk pay ile liderliğini sürdürdü.

Markanın hafif ticari araç pazarında istikrarı değiştiren modeli Rifter, Mayıs ayında 1.735 adet ve ilk 5 ayda 5.428 adetlik satışla segmentinin yeni lideri oldu. Markanın C-HB pazarındaki yeni oyuncusu 308, Mayıs ayında segmentinde en çok satan ikinci model oldu ve ilk 5 aylık dönemde zirveye göz kırparak payını yüzde 17’ye çıkardı.

“Türkiye SUV pazarında liderliğimiz devam ediyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Peugeot Türkiye Genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu, yılbaşından bu yana artan satış rakamlarının kendileri için sürpriz bir sonuç olmadığını belirterek, “Yeni ve yeni modelimize olan ilgi, yenilikçi modeller artarak devam ediyor.Toplamda 32 bin 666 adetlik satışı geride bıraktık.Markamıza olan yoğun ilgiyi gördük ve yılbaşında satış hedefimizi 57 bin adet yükselttik.” sözlerini kullandı.

Bu performansın Türkiye’nin Peugeot dünyasındaki konumunu da etkilediğine işaret eden Reyhanoğlu, “Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz satış rakamı ile Fransa ve İtalya’nın ardından dünyada en çok Peugeot satışı yapan ülke olmayı başardık. her segmentte zirveye ulaşan modellerimiz var.” değerlendirmesini yaptı.

Peugeot SUV ailesinin elde ettiği başarılı sonuçlara değinen Reyhanoğlu, şunları söyledi:

“2008, 3008, 5008 ve 408 olmak üzere 4 farklı tasarım ve kabiliyete sahip SUV modelimiz ile ilk 5 ayda 19 bin 518 adet satış ve %12,5 pay ile Türkiye SUV pazarındaki liderliğimiz devam ediyor. C-SUV modelimiz 3008 Mayıs ayı sonuna kadar yüzde 9,1 pazar payıyla kendi segmentinde üçüncü sırada yer aldı.Pazar büyümeye devam ediyor.Pazardaki durum böyle devam ederse bu yıl 1 milyondan fazla görülebilir.Ama biraz daha iyimser ama temkinliyiz ve pazarın 920-950 bin adet seviyesinde kapanacağını öngörüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu