Ekonomi

m-TOD’un yeni dönem başkanı Ümit Önal oldu

Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği’nde vazife değişimi

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, Taşınabilir Telekomünikasyon Operatörler Derneği’nin İdare Konseyi Lideri oldu. Bir yıl boyunca başkanlık misyonunu yürütecek Önal, “Ülkemizi yeni iletişim çağında lokomotif ülkeler seviyesine getirmek için tüm m-TOD paydaşları olarak verimli bir çalışma içerisinde olacağız. Küresel mobilitenin söz konusu olduğu bir geleceğe Türkiye’yi güvenle taşıyacağız” dedi.

Türkiye’yi taşınabilir irtibat teknolojilerinde öncü, yenilikçi ve başkan bir pozisyona ulaştırmak, mevzuat oluşturma yaklaşımının dijital çağ ile uyumlu olmasını sağlamak ve ülkemizi bilgi toplumu seyahatine katkı sunmak hedefleriyle 2016 yılında kurulan Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği’nde (m-TOD) bayrak değişimi yaşandı. 30 Kasım 2022 tarihinde yapılan m-TOD Genel Kurulu’nda alınan karara nazaran, Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, m-TOD İdare Heyeti Başkanlığı vazifesini Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan’dan devraldı. m-TOD’da Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone tarafından her yıl dönüşümlü olarak başkanlık misyonu üstleniliyor. Bir yıl boyunca başkanlık vazifesini yürütecek olan Ümit Önal, m-TOD’un yeni Türkiye Yüzyılı vizyonuyla çalışacağını söyledi.

m-TOD İdare Heyeti Lideri Ümit Önal, yeni devirle ilgili değerlendirmesinde, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu dahilinde, bilgi ve bağlantı teknolojileri alanında atılması gereken adımları m-TOD çatısı altında da sürdürmeye devam edeceğiz. Her zamanki üzere tam bir ahenk içinde olacağız. Günümüzde toplumsal, ekonomik ve çevresel açıdan sürdürülebilir kalkınma için telekomünikasyon dalı kilit bir kolaylaştırıcı rolü üstleniyor. Zira yeni dijital çağda telekomünikasyon, farklı dallar ortasındaki ilişkileri kuran adeta bir maestro üzere akışı ve ahengi sağlıyor. Alışkanlıklarımız ve beklentilerimiz de değişime paralel olarak yine şekilleniyor; önceliklerimiz tekrar sıralanıyor. Telekomünikasyon sayesinde bağlantının hudutları ortadan kalkıyor ve böylelikle yeni bir bilgi toplumunun doğumuna tanıklık ediyoruz. Bu bahiste bize yüklenen misyonu yerine getirmekte kararlıyız” dedi.

Bilgi toplumunun temelinde bağlantı olduğuna dikkat çeken Ümit Önal; “Artık telekomünikasyon, ömür kalitesinin güzelleştirilmesine kıymetli ölçüde katkıda bulunuyor. Makineler ortası bağlantı (M2M), Objelerin İnterneti (IoT) üzere teknolojilere istikamet veren telekomünikasyon dijitalleşme sürecinde ve bilgi toplumuna dönüşümde hayati rol oynuyor. Dijital ekonomiler günlük ömürde iş, eğitim, sıhhat, bankacılık vb. karşımıza çıkan birçok alanda, afet ve acil durumların idaresinde telekomünikasyonun datayı servis ediş suratı ve kalitesi fark yaratıyor” diye konuştu.

“m-TOD paydaşları olarak verimli bir çalışma içinde olacağız”

m-TOD olarak her vakit küresel trendleri yakalamayı hedeflediklerini kaydeden Ümit Önal, “Ülkemizi yeni irtibat çağında tüm m-TOD paydaşları olarak verimli bir çalışma içerisinde olacağız. Global mobilitenin kelam konusu olduğu bir geleceğe Türkiye’yi inançla taşıyacağız. Bunun için yerli ve ulusal yazılım ve donanım seferberliği başta olmak üzere yeni dünyanın kurallarını belirleyen bir şuur oluşturmak için bugünden hazırız. Türkiye’nin en pahalı şirketlerinin birlikteliği ile kurulmuş m-TOD olarak toplumun gereksinim duyduğu toplumsal faaliyetlerin yürütülmesine, kültürel, hukukî ve bilimsel çalışmaların toplumla buluşturulmasına takviye olmaya devam edeceğiz. Yeni periyot hem derneğimize hem de ülkemize iyi olsun” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu