Haber

Kızılay, Ahbap’a çadır sattı mı? Haluk Levent ve Kızılay’dan ses getiren iddiaya arka arkaya yanıt

KahramanmaraşKent merkezinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem 11 ilde büyük yıkıma neden olurken, yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen depremde 44 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

İDDİA BÜYÜK SES ÇIKARDI

Deprem sonrası konut sorununa ilişkin haberlerÖzellikle sosyal medyada sık sık gündem olurken, ortaya atılan bir tez büyük tartışma yarattı.

“ÇADIR 46 MİLYON LİRAYA SATILDI”

Çadırla ilgili eleştirinin amacı KızılayÜnlü şarkıcı depremin 3. gününde Haluk Leventkurucusudur AhbapTürkiye’ye 46 milyon liraya çadır sattığı iddia edildi.

“YAPTIĞIMIZ HER İŞLEM YASAL VE DOĞRUDUR”

Kamuoyu üzerinde büyük yankı uyandıran iddiaya ilk yanıt veren Haluk Levent oldu. Twitter hesabından Ahbap Levent’in yaptığı açıklamadan alıntı yaparak şu sözleri kullandı; ‘Bu çadırları alsak mı almasak mı’ diye sorduk. Böyle bir lüksümüz yoktu, olamazdı.Bizde aldık bölgeye gönderdik.Yaptığımız her işlemin yasal ve doğru olduğunu sonra öğrendik.Kızılay Çadır ve Dokuma A.Ş yasal bir firmadır. Kızılay’a bağlı kuruluş.Kızılay da bu firmadan faturalı çadır aldı.Abi aynısı.Yöntemle toplanan bağışlarla bu firmadan alım yaptı.İnternet sitelerinde zaten açıklamaları var.Kızılay yetkilileri de anlattı. Ben, ‘toplanan parayla hammadde ve kumaş alınıyor, yeniden çadır üretiliyor ve vatandaşlara ücretsiz dağıtılıyor’ dedi.

BABA: KULAKTA 1 HAFTA İÇİNDE BÜYÜRLER

AHBAP’ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “6 Şubat 2023 tarihinde merkezi Kahramanmaraş olan ve ülkemizde 10 ili etkileyen deprem nedeniyle zarar gören vatandaşlarımızın çadır ihtiyaçlarının karşılanması için tüm ülke seferber olmuş ve Birliğimiz yurt genelinde çadır üretimi yapan firmalar ile irtibata geçilmiştir. Ülkemizdeki tüm çadır imalatçılarının mevcut stokları, çadır imalatçılarının seviyesinin düşük olması nedeniyle vatandaşlarımızın mağduriyetini karşılayamıyordu.O zamanlar temasa geçtiğimiz firmaların deprem bölgesine gönderebileceğimiz çadırları yoktu. sabah en geç 1 hafta içinde üreteceklerdi.

“ANLAMAYI HEMEN YAPTIK”

Arkadaşlarımız Kızılay’ın iştiraki olan Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş ile görüştüler. 2050 çadır olduğunu öğrendiğimiz çadırların sözleşmesini hemen imzaladık ve ertesi sabah 2050 çadırı deprem bölgesine gönderdik. Çadırlar 2 bölgeden gelirdi. Erzincan’dan en yakın illere başta Adıyaman ve Kahramanmaraş olmak üzere 1232 çadır (8 tır); Yine Ankara’dan Hatay’a gönderilmek üzere 918 çadır (8 tır) 10 Şubat’ta yüklendi ve gece dağıtıldı.

KIZILAY BAŞKANINDAN İDDİALARA DA CEVAP

Çadıra çadır sattığı iddia edilen Kızılay adına açıklama Genel Başkanı Kerem Kınık’tan geldi. Konuyla ilgili Twitter hesabından paylaşımda bulunan Kınık, “Kızılay Çadır & Dokumacılık A.Ş., Türk Kızılayı’na bağlı olup, 12 kişilik kesintisiz üretim yapan dünyanın önde gelen afet çadırı üreticilerinden biridir. -Öncelikle Kızılay TAMP çerçevesinde belirlenen minimum çadır stok seviyesini garanti eder”. kullanılmış. Kınık açıklamalarına şöyle devam etti; “Ayrıca barınak hizmet kümelenmesinden sorumlu AFAD’ın sipariş ettiği çadır sayısını istenilen zamanda üretiyor.

“2050 ÇADIRI AFAD NOKTASINA SEVK EDİLDİ”

Satıştan elde edilen geliri, afetler için gerekli olan çadır ve diğer insani yardım malzemelerini üreten, depolayan ve ihtiyaç duyduğunda vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtan Kızılay’a aktarıyor. Facianın ilk günlerinde Dostlar Derneği, Kızılay’ın yabancı bir kuruluş için ürettiği logosuz 2050 çadırını bedeli karşılığında Kızılay Çadır & Tekstil A.Ş’den temin ederek AFAD ve 2011’in gösterdiği yere sevk etti. depremzedelerin hizmetine sundu.

“DOSTLAR İLE KIZILAY’IN İŞBİRLİĞİ ETİKTİR”

Kızılay Çadır&Tekstil AŞ, Dostlar Derneği’nden aldığı kaynağı çadır ham maddesinin temini için ayırdı ve Kızılay üzerinden depremzedelerin yararına ücretsiz olarak üretilecek çadırları planladı. Kızılay Çadır&Tekstil AŞ günlük ~1000 çadır üretiminin yanı sıra ithal ve yerli fason üretimi ile AFAD’a barınak sağlamaya devam ediyor. Dude ve Kızılay’ın işbirliği ahlaki, rasyonel ve yasaldır. Aksini iddia eden ya meseleyi anlamaz ya da art niyetlidir.

“1 MİLYONDAN FAZLA VATANDAŞ ÇADIR KENTLERDE KONUT YAPIYOR”

AFAD bugüne kadar afet bölgesinde 337.727 çadır kurdu ve 100.000 çadır daha kurmaya devam ediyor. Kızılay kendi kapasitesini (54.070) Afad’a teslim etmiş ve tesislerinde Afad için üretime kesintisiz devam etmektedir. 1.350.908 vatandaş çadır kentlerde yaşıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu