Teknoloji

iPhone 15 ile iPhone 15 Pro Arasındaki Muhtemel Farklar

Son olarak iPhone 14 serisini piyasaya süren Apple, bu yıl yeni seriyle birlikte esaslı değişikliklere de imza attı. ‘mini’ modeli yerine standart modelin büyük ekranlı hali ‘Max’i getiren Apple, Pro ve standart modeller ortasındaki farkı da derinleştirdi.

Öyle ki iPhone 14 Pro ve iPhone 14 ortasındaki fark artık daha evvelki serilerden farklı olarak işlemciye kadar indi. Pekala, önümüzdeki yıl tanıtılacak olan iPhone 15 serisinde bizi nasıl farklar bekliyor? Gelin, iPhone 15 ve iPhone 15 Pro ortasında olacağı neredeyse kesin olan farklara yakından bakalım.

iPhone 15 ve iPhone 15 Pro farkları ne olacak?

İşlemci:

Apple, iPhone 14 ile genişlettiği ‘parayı veren düdüğü çalar’ konseptini, birebir formda iPhone 15’e de yansıtacak. iPhone 15 serisi, şu anda iPhone 14 Pro’da bulunan ve bu yılın yonga seti olan A16 Bionic yonga setine yer verecek.

iPhone 15 Pro modellerinde ise varsayım edilebileceği üzere en yeni yonga seti olarak A17 Bionic yer alacak. Üstelik yeni set, A16 Bionic’ten farklı olarak 3 nm teknolojisi ile üretilecek. Yani çekirdeklerdeki transistörler ortası uzaklık, 5 nanometreden 3 nanometreye düşecek. Bu da performansa kağıt üstünde olumlu bir katkı sağlayacak.

Pro’lar daha süratli şarj olacak:

Apple, iPhone 15 Pro modelinde bugünden farklı olarak USB-C girişine yer verecek. Üstelik bu giriş, USB 3.2 yahut Thunderbolt 3 desteğine de sahip olacak. Münasebetiyle kullanıcılar, Lightning kullanan günümüz iPhone’larından daha süratli evrak transferi yapabilecek, telefonlarını daha süratli şarj edecek. Standart iPhone 15 modelleri ise bugünkü iPhone’larda bulunan Lightning girişi ile aynı şarj ve dosya aktarma hızlarına sahip olacaklar.

Elbette RAM miktarı da değişecek, ama Pro’da…

İşlemcinin yanı sıra iPhone 15 Pro, RAM kapasitesinde de bir farka yer verecek. Pro ve Pro Max, 8 GB RAM’e sahip olacak. Standart modeller ise bugünkü üzere 6 GB RAM ile yoluna devam edecek.

Aslında basmayacağınız lakin ‘basmış gibi’ hissedeceğiniz tuşlar geliyor:

Apple’ın iPhone 15 ile sunacağı en kıymetli yeniliklerden birisi, ‘Solid-state’ olarak isimlendirilen, hiçbir halde hareket etmeyen tuş kadrosu olacak. Bu sayede tuşa bastığınızda mekanik olarak hareket eden hiçbir şey olmayacak, yalnızca ufak bir titreşim hissedilecek. Lakin bu yeni tuş grubu, yalnızca iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde yer alacak.

 

iPhone 15 Pro Max de artık farklı olacak:

Bu argüman ise yeni seride tekrar büyük bir ayrım göreceğimize işaret ediyor. Analist Ming-Chi Kuo’ya nazaran Apple, iPhone 15 serisinin en değerli modeli Pro Max’te periskop lensine yer verecek. Bu lens, başka modellerde bulunmayacak.

Yeni lens ile birlikte iPhone 15 Pro Max’in optik yakınlaştırma kabiliyeti, öteki modellerden çok daha uygun olacak. Bu yılın en düzgün iPhone’ları 3x optik yakınlaştırma yapabilirken, tez gerçek çıkarsa iPhone 15 Pro Max’te bu bedel 10x’e ulaşabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu