Haber

Cuma hutbesinde, doğal afetlere karşı tedbir çağrısı yapıldı Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan cuma hutbesinde, “Deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizin gerçeklerine uygun adımlar atalım. Evlerimizi en doğru yere, en sağlam malzemeyle ve en güzel şekilde inşa etmenin gayretinde olalım. Heyelan ve sel riski bulunan bölgelerde, dere yataklarında bina yapmaktan kaçınalım.” tabirleri kullanıldı.

“Önce Tedbir, Sonra Tevekkül” bahisli hutbe, cuma vakti Türkiye genelindeki mescitlerde okundu.

Deprem üzere doğal afetlere mani olmanın mümkün olmadığı belirtilen hutbede, fakat akıl, bilim ve deneyim ışığında afetlere karşı önlem almanın ve bunların yol açacağı tahribatı en aza indirmenin öncelikli vazife olduğu aktarıldı.

İslam’ın, insanlara önce bütün tedbirleri alarak sorumluluklarını yerine getirmesini emrettiği anımsatılan hutbede, “Aldığımız bütün tedbirlere rağmen acı bir hadiseyle karşılaştığımızda ise biz müminlere düşen sabırlı ve metanetli olmak, Allah’ın takdirine istek göstermektir. İçinde bulunduğumuz durumu aklıselim ile pahalandırmak, ihmal, yanlış ve kusurlardan gerekli dersleri çıkarmaktır.” vurgusu yapıldı.

Afetlerin, kötü neticelerinin bir kısmının hata ve ihmallerden kaynaklandığına işaret edilen hutbede, “Geliniz, afetlere karşı şuurlu, önlemli ve hazırlıklı olalım. Sarsıntı nesli üzerinde yer alan ülkemizin gerçeklerine uygun adımlar atalım. Meskenlerimizi en yanlışsız yere, en sağlam materyalle ve en hoş biçimde inşa etmenin uğraşında olalım. Heyelan ve sel riski bulunan bölgelerde, dere yataklarında bina yapmaktan kaçınalım. Kendi elimizle kendimizi tehlikeye atmayalım.” uyarıları sıralandı.

Yüzlerce vatandaşın hayatını kaybettiği 12 Kasım 1999 Düzce depreminin yıl dönümünde yarın saat 18.57’de depremlere karşı toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla ülke genelinde, “Çök, Kapan, Tutun” hareketleriyle deprem tatbikatı yapılacağı hatırlatılan hutbede, ayrıca şunlar kaydedildi:

“Rabb’imiz Kur’an-ı Kerim’de, ‘Kim bir canı kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış üzere olur.’ buyurmaktadır. Bir canı kurtarmak, bir insanın hayata tutunmasına katkıda bulunmak, bu hedefe yönelik faaliyetlerin içerisinde olmak son derece saygın ve pahalıdır. Bu vesileyle siz değerli kardeşlerimizi bulunduğunuz yerdeki en inançlı noktada hem bu tatbikatta yer almaya hem de AFAD tarafından verilen eğitimlere katılmaya davet ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu