Haber

Çin’in Shenzhen kentinde şiddetli yağmur ve fırtına etkisi

SHENZHEN, 8 Eylül (Xinhua) — Çin’in güney Guangdong eyaletinde bulunan Shenzhen şehri, Perşembe gecesinden bu yana şiddetli yağmur ve fırtınaların etkisi altında.

Belediye meteoroloji bürosuna göre, Shenzhen’de perşembe günü saat 17.00’den cuma sabahı saat 06.00’ya kadar ortalama yağış 202,8 milimetre olarak kaydedilirken, maksimum kümülatif yağış ise 469 milimetreye ulaştı.

Büro, söz konusu yağışın son derece kuvvetli, yoğun, uzun süreli ve geniş aralıklı sağanak yağışlardan oluştuğunu, meteorolojik kayıtların yapıldığı 1952 yılından bu yana kaydedilen 2 saat, 3 saat, 6 saat ve 12 saatlik dört maksimum yağış rekorunu kırdığını belirtti. Shenzhen’de tutulmaya başlandı.

Ofisin iddialarına göre yoğun yağış Cuma günü de devam edecek.

Shenzhen şehrinin sel, kuraklık ve tayfun kontrol merkezi Cuma sabahı bir açıklama yayınlayarak, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla şehir genelindeki ilk ve orta dereceli okullar ile anaokullarının Cuma günü eğitime ara vereceğini duyurdu.

Şehirdeki 6 metro hattının bazı kısımlarında da seferler durdurulacak. Yağıştan yoğun olarak etkilenen Luohu İlçesindeki işletmeler, kamu kurumları ve vatandaşlar Cuma günü çalışmayı durduracak.

Yetkililer halkı dağ, nehir, yamaç, istinat duvarı gibi tehlikeli bölgelerden uzak durulması konusunda uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu