Haber

Canlı yayında sinirlenen Netanyahu ABD’ye gözdağı verdi: Sıra sizde

7 Ekim’den bu yana Gazze ve Batı Şeria’da binlerce insanı katleden İsrail Başbakanı Netanyahu, savaşın başlangıcından bu yana ilk kez CNN International’a röportaj verdi. ABD’ye gözdağı vermeyi ihmal etmeyen Netanyahu, İsrail’in Hamas’a karşı yenilmesi halinde savaşın yayılacağını savunarak, “Sıra sizde” dedi.

11 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir operasyon başlattı. İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı. İsrail aralıksız okulları, evleri, camileri bombalıyor, hatta hastaneleri vuruyor. Soykırımın resmen yaşandığı Gazze’de 11 binden fazla insan hayatını kaybederken, binlerce kişi de yaralanarak kendilerine yardım eli uzatılmasını bekliyor. Ancak İsrail şehre herhangi bir yardım yapılmasına izin vermiyor.

“BU SORU BUSH’A 11 EYLÜL’DEN SONRA MI SORULDU?”

Gazze’deki katliamı gerçekleştiren İsrail Başbakanı Netanyahu, olayın ardından ilk röportajını CNN International’a verdi. Sunucu, hayatını kaybeden sivilleri hatırlatarak Netanyahu’ya “Neden sorumluluğu almıyorsunuz?” diye sordu. söz konusu. Bu soruya öfkelenen Netanyahu, “Bunu daha önce de defalarca yanıtladım. Bu soru savaştan sonra cevabını bulacak. Bu soru Pearl Harbor’dan sonra Franklin Roosevelt’e mi soruldu? 11 Eylül saldırılarından sonra George Bush’a mı soruldu?” ” o cevapladı. Netanyahu ayrıca İsrail’in Hamas’a karşı yenilmesi durumunda savaşın Avrupa ve ABD’ye yayılacağını da savundu ve “Sıra sizde” dedi.

Netanyahu

AB’DEN İSRAİL İÇİN KAYBOLACAK 3 ÜRÜN

Öte yandan AB’nin Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail’i üzecek açıklamalarda bulundu. AB olarak üç konuya “hayır” dediklerini belirten Borrell, şöyle konuştu: “Birincisi, Gazze’den zorunlu göçe izin verilemez. Filistinlilerin sürgününe izin veremeyiz. İkincisi, Gazze toprakları daraltılamaz. Gazze toprakları olamaz.” İsrail tarafından işgal edilecek Üçüncü olarak Gazze’deki durum, “Filistin sorununun çözümünün bir parçası olması gerekiyor” dedi.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

celtikcihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu