İş

ATO Başkanı: Nitelikli İşgücü Eksikliği Kronik Bir Sorun Haline Geldi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, tüm şubelerde istihdam edilecek nitelikli iş gücü açığı olduğunu belirterek, orta personel yükünün kronik bir soruna dönüştüğünü söyledi.

Baran yaptığı yazılı açıklamada, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte tüm dünyada hızlı bir değişim yaşandığını ve bu sürecin salgınla birlikte hızlandığını belirtti. İnsanların bu süreçte makineleşme ile birlikte iş hayatının dışında kalma endişesi yaşadıklarına işaret eden Baran, şöyle konuştu:

“Robotlar iş yapacak diye insanlar işsiz kalacak diye endişe ederken, kalifiye hatta vasıfsız iş gücü bulamaz hale geldik. İşverenler olarak bir araya geldiğimizde ilk konuştuğumuz konu çalıştıracak işçi bulamamak oluyor. Ara eleman denen pozisyonlarda çalıştıracak insan bulamamak ülkemizin tüm üretim ve hizmet potansiyelini olumsuz etkiliyor.”

Baran, inşaattan sağlığa, dokumadan mobilyaya, restorandan otele tüm sektörlerde istihdam edilecek nitelikli iş gücü eksikliğinin yaşandığının altını çizerek, ara eleman fikrinin kronik bir soruna dönüştüğünü vurguladı. değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’de özelleştirme çalışmaları ile halkın gerçek şubenin faaliyet gösterebileceği alanlardan çekildiğini kaydeden Baran, kamunun istihdam deposu olduğu algısını yıkmadan gerçek şubeye eleman bulma sorununu çözmenin mümkün olmadığını savundu.

Reel departmanın eleman bulamamasının nedenlerinden birinin de kamunun uyguladığı fiyat politikası olduğunu savunan Baran, şöyle devam etti:

“Çok düşük kârlılık oranlarıyla faaliyet gösteren özel sektörümüzün ücretleri, kamudaki bazı pozisyonların gerisinde kalıyor. İş arayanların beklentilerinin üst düzeyde olması maalesef ülkemiz gerçekleriyle örtüşmüyor.”

Mesleki ve teknik eğitimin yaygınlaştırılması gerektiğine dikkat çeken Baran, çıraklık kültürünün önemine vurgu yaptı.

Sığınmacılar konusunun ele alındığını hatırlatan Baran, bazı şubelerde çalışan sığınmacıların oranının yüksek olduğu, personel bulamama sorununun çözülmemesi durumunda sığınmacıların istihdamının artabileceği uyarısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu