Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Gazze’deki yeni hükümet Filistinliler tarafından yönetilmeli

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Başarılı bir barış süreci için Gazze’de kurulacak yeni hükümetin Filistinliler tarafından yönetilmesi gerektiğini” kaydetti.

The Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre Blinken, G7 ülkeleri dışişleri bakanlarının bir araya geldiği, G7 2023 Dönemi Lideri Japonya’nın ev sahipliğinde Tokyo’da düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Blinken, “Gazze’deki savaşı kalıcı olarak sona erdirmenin tek yolunun barış süreci için gerekli koşulları yaratmaya başlamak olduğunu” vurguladı.

G7 ülkeleri dışişleri bakanlarının Gazze topraklarında daralma olmaması konusunda mutabakata vardığını belirten Blinken, Filistinlilerin Gazze’den zorla yerlerinden edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Blinken, Gazze’de Filistinlilerin liderliğinde kurulacak yeni hükümetin başarılı bir barış sürecinin sağlanmasında kilit unsur olduğunu kaydetti.

Gazze’nin işgal edilmemesi, abluka altına alınmaması ve topraklarının daraltılmaması gerektiğini belirten Blinken, kalıcı bir barış için Filistin halkının isteklerinin çatışma sonrasında “Gazze’de kurulacak yönetimin merkezine alınması” gerektiğine dikkat çekti.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı gerçekleştirirken Mescid-i Aksa’nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Gazze Şeridi’nde 31 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda öldürülen asker sayısı 33’e yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri hayatını kaybetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre İsrail’in baskınlarında 4 bin 324’ü çocuk, 2 bin 823’ü kadın olmak üzere 10 bin 569 Filistinli öldürüldü, en az 26 bin 475 kişi de yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 163 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’nin binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi, Nasr Çocuk Hastanesi, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastaneleri ile Kudüs çevresini ve Filistin’e bağlı Endonezya hastanelerini vurdu. Kızılay, tahliyeye zorluyor. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 63 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu