Ekonomi

4 dakikada hava değişecek! Demirkapı Tüneli açılıyor: Konya-Antalya arası 2,5 saat!

Antalya-Manavgat kavşağında inşa edilen 5068 metre uzunluğundaki Demirkapı Tüneli, Tağıl-Derebucak yol güzergahı ve tünelle birlikte 67 kilometre uzunluğundaki yol, Antalya’yı Konya ve iç kesimlere bağlayacak. Antalya-Konya arası 4 saatten 2,5 saate düşüyor.

4 DAKİKADA FARKLI İKLİMLERE GEÇİN

Konya-Beyşehir-Derebucak-Gembos güzergahında seyahat edenler olağanüstü Gembos ve Eynif ovalarından geçerek tünelle Antalya’ya ulaşacak. Tünelden geçecek vatandaşlar, 4 dakika gibi çok kısa bir sürede İç Anadolu’nun karasal ikliminden Akdeniz iklimine geçişe şahit olacak.

Çift tüp olarak inşa edilen tünel, araç trafiğine 2×2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplı bölünmüş yol standardında hizmet verecek ve Antalya-Konya arası 30 kilometre kısalacak. Yılda zamandan 30 milyon TL, yakıttan ise 6,5 milyon TL tasarruf sağlanması bekleniyor.

YAKIT VE ZAMANDAN TASARRUF OLACAK

İç Anadolu ikliminden Antalya kıyı havasına kısa sürede geçmenizi sağlayan tünel ile. Vatandaşlar karasal iklimden Akdeniz iklimine 4 dakikada ulaşıyor.Bu yol, Demirkapı Geçidi’nde bin metre irtifanın altında seyahat imkanına sahip olacak.

Ayrıca yakıttan ve zamandan tasarruf sağlayacaktır. Yol ve tünel yapım işleri, aydınlatma ve havalandırma işleri tamamlandı. Önder Erdoğan’ın tüneli 2 Mayıs’ta Antalya mitinginde hizmete açılacak.

ANTALYA SİZLERE TEŞEKKÜR EDERİZ

Demirkapı Tüneli’nin hizmete girmesine saatler kala içinden geçen Antalya Büyükşehir Belediye eski Başkanı ve AK Parti MKYK Üyesi Menderes Türel, “Demirkapı Tüneli’nden ilk defa geçmek nasip oldu.

Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu olmak üzere emeği geçenlere sonsuz teşekkürler. İş ve hizmet siyasetinin adresi AK Parti’dir. Artık Antalya-Konya 4 saat değil 2.5 saat.

Tüneli kullanmaya başlayan Antalya ve Konyalılar, Önder Erdoğan’a hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu